Montaż rekuperacji nie ma sensu, gdy dom jest bardzo nieszczelny, szczególnie, jeżeli posiada bardzo dużo sufitów wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych. Powierzchnia ta jest bardzo nieszczelna i po prostu użytkownik nie będzie zadowolony z efektów, jakie uzyska w związku z działaniem rekuperacji.

Ponadto, rekuperacja nie sprawdzi się także w przewentylowanym domu, czyli takim, w którym wymiana powietrza odbywa się na poziomie 1,5-2, a norma to 0,4-0,8. Może to jedynie spowodować zwiększony koszt zakupu centrali wentylacyjnej, większe zużycie prądu, a także większy hałas podczas pracy systemu.

80% nieprzystosowanych do rekuperacji

W Polsce, większość domów, bo aż 80%, nie spełnia wymogów związanych z możliwością wprowadzenia do nich rekuperacji. Tak naprawdę, ten nowoczesny system sprawdza się najlepiej w domach energooszczędnych i pasywnych, czyli tych nowopowstających, przy wykorzystaniu najnowszych technologii. W innych domach rekuperacja po prostu nie ma sensu, ponieważ nie będziemy zadowoleni z tego, w jaki sposób będzie działała i jakie koszty będą się wiązały z jej użytkowaniem. Budynek, w którym ma znaleźć się rekuperacja powinien być praktycznie idealnie szczelny i bardzo dobrze ocieplony. Odzysk ciepła z rekuperacji będzie wtedy właściwy i będzie przynosił spodziewane rezultaty.

Podziel się